TÜRKTRUST tarafından e-imza ile beraber kullanmanız gereken Palma’yı (Akıllı Kart Yönetim Yazılımı) indirebileceğiniz linkler, Palma kurulum işlemleri ve e-imza aktivasyon işlemleri ekran görüntüleri aşağıda verilmiştir; Not: Aşağıdaki Palma seçeneklerinden doğru olanı indirmek için; bilgisayarınızın hangi sistemde çalıştığına bakmanız gerekecektir. Bunun için Bilgisayarım(Computer) özelliklerinden bakarak sisteminizin 32Bit veya 64Bit olup olmadığını görebilirsiniz.

Palma Kurulum İşlemleri

1- İndirmiş olduğunuz Palma kurulum dosyasını çalıştırınız ve “ileri” butonuna basarak kuruluma başlayınız. **Kurum sırasında E-İmzanınzın bulunduğu USB bilgisayarınıza takılı olmalıdır.

2- “Anlaşmayı kabul ediyorum” seçeneğine tıklayarak “ileri” butonuna basınız.

3- Standart kuruluma devam etmek için “ileri” butonuna basınız. Standart dizin dışında başka bir dizine kurlum yapmak istiyorsanız gerekli değişikliği bu ekrandan yapabilirsiniz.

4- Kuruluma devam etmek için “ileri” butonuna basınız.

5- Masaüstünüzde bir kısayol oluşturmak istiyorsanız, gerekli seçimi bu adımda yapabilirsiniz.

6- Kurulum işlemini yapmak için “Kur” butonuna basınız.

7- Kurulum kısa bir süre içerisinde tamamlanacaktır.

8- Kurulum işleminin tamamlanabilmesi için bilgisayarınızın yeniden başlatılması gerekmektedir. Açık olan tüm uygulamalarınız kapatarak bilgisayarınızı yeniden başlatınız. **E-imzanızın bulunduğu USB diski bilgisayarınıza takınız. Sürücüler otomatik olarak kurulacaktır.

Aktivasyon İşlemleri

1- Kurulumu yaptığınız Palma programını çalıştırınız. Çalıştırdıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir.

2- Üstteki menüden “Kart İşlemleri -> Aktivasyon” seçeneğini seçiniz.

3- Açılan ekranda SMS kısmında “Gönder” butonuna basılarak aktivasyon kodu talebinde bulunulur. Aktivasyon kodu başvuru sırasında girilen cep telefonu numarasına otomatik olarak gönderilecektir.

4- Gönderim işlemi sorunsuz gerçekleştirilirse aşağıdaki bilgi mesajı ekranda görülecektir.

5- Cep telefonuza TÜRKTRUST’tan aşağıdaki gibi bir SMS mesajı ulaşacaktır. “Elektronik imza kartınızın aktivasyon kodu: ABCDEF” Bu kodu ilgili alana girerek “Doğrula” butonuna basınız.

6- Doğrulama işlemi otomatik olarak gerçekleştirilecek ve doğru aktivasyon kodunu girmiş iseniz “PIN Değiştirme” bölümü aktif hale gelecektir. **Güvenliğiniz açısından PIN kodunuzu mutlaka değiştiriniz.

7- Yeni PIN’inizi belirleyerek ilgili alana giriniz ve “Oluştur” butonuna basınız.

8- PIN başarıyla değiştirildiğinde aşağıdaki bilgi mesajı görüntülenecektir.

Daha Fazla bigi için TürkTrust resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.