Koç Üniversitesi, öğretim üyelerine, çalışanlarına ve öğrencilerine bir dizi bilgi işlem kaynağı ve çevrimiçi hizmet sunmaktadır. Elektronik posta, dosya paylaşımı, öğrenci kayıtları, bilgisayar kümeleri, yazıcı hizmetleri ve sunulan başka pek çok hizmete erişmek için bir KU kullanıcı adı (sizi Koç topluluğunun bir üyesi olarak tanımlayan bir hesap adı) ve şifresi gerekmektedir.

KU bilgi işlem hizmetleri öğretim üyeleri, çalışanlar, öğrenciler, ilişkili kurumlar ve konuklara sağlanmaktadır.

Öğretim üyeleri, çalışanlar ve öğrencilerin hizmetlerden yararlanmak için bir Üniversite kullanıcı adı almaları gerekmektedir. Öğretim üyeleri ve çalışanlara işe alma sırasında, öğrencilere ise okula kabul sürecinde Üniversite kullanıcı adları verilmektedir.

Bir şifreyi ya da başka bir usulle korunmakta olan bir hesabı kullanma yetkisine sahip olan bilgisayar kullanıcıları, şifrelerini ifşa ettikleri ya da sistem yöneticisinin izni olmaksızın hesaplarını başkalarının kullanımına sundukları takdirde cezai ve hukuki sorumluluklara tabi olabilir.

Teknik destek için lütfen https://it-trackit.ku.edu.tr adresindeki Trackit sisteminde destek talebi oluşturunuz.

Bir adrese erişip giriş yapabiliyorsanız, o adrese saldırı da düzenleyebilirsiniz. BT yönetimi, üniversite bilgi sistemlerini korumak için önlem alıyor; ama önlemler yeterli olmayabilir. Duvar ne kadar sağlam olsa da, içeri girmeyi kapıdaki kilit engeller.

Hesap bilgileriniz kötü niyetli kullanıcılar tarafından ele geçirilirse bu durum tüm üniversite ağı için de tehdit oluşturacaktır. Bu nedenle parolanızın güçlü olması, sandığınızdan çok daha önemlidir!

KU hesapları güçlü parola politikası

Parolanızın uyması gereken kriterler:

şu anda kullandığınızdan farklı olmalı
en az 8 karakterden oluşmalı
sözlük vb. kaynaklarda bulunabilir bir sözcük olmamalı
kolay akla gelebilen, tahmin edilebilen bir sözcük olmamalı
farklı kümelerden karakterler içermeli (büyük ve küçük harf, harf ve rakam, noktalama işaretleri vb.)

Güçlü bir parolayı hatırlamak zor değil!

Bir kılavuz cümle seçin, her kelimenin baş harfini (ya da ikinci?) alın ve bazılarını rakam ya da noktalamalarla değiştirin. Örneğin Yeni Hayat’ın meşhur ilk cümlesi: Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti. İlk harfleri ve nokta: bgbkovbhd. Karakter sınıflarını değiştirelim: 1gbKo&bhD.

Parola güvenliği hakkında ek öneriler

mümkün olan her yerde 2 Adımlı Doğrulama kullanmak (Google, Facebook ve Twitter öneriyor!)
sahip olunan her hesap için ayrı bir parola kullanmak
parolaların herkesin görebileceği bir yere asla yazılmaması
IT personeli dahil hiç kimse ile paylaşılmaması

Parolanızı değiştirmek için lütfen tıklayın.

Sanal Özel Ağ (VPN) sayesinde lokal ağlara uzaktan erişim sağlanır. VPN’ler, güvenilmeyen ağlara bağlanırken bağlantıyı şifrelemek ve güvenli hale getirmek için de kullanılır. Koç Üniversitesi VPN servisi, çalışan ve öğrencilerin bilgisayar veya mobil cihazlar ile kampüs dışından izinli olduğu ağ servislerine erişim imkanı vermektedir. VPN servisi sadece Koç Üniversitesi mensupları için sağlanmaktadır.

VPN servisiyle ilgili detaylı bilgiye https://it.ku.edu.tr/tr/nasil-yaparim/vpn-baglantisi/bilgisayar-kullanicisiyim/ adresinden ulaşabilirsiniz.

VPN Kullanım Kuralları

  • VPN bağlantısı kullanılarak Peer-to-peer (P2P – noktadan noktaya) dosya paylaşım programlarının (μTorrent, BitTorrent, BearShare vb.) kullanılması yasaktır. VPN kullanıcısı bu uygulamaları sisteme bağlanmadan önce kapatmalıdır
  • VPN hesapları üçüncü kişilerle paylaşılması veya kullandırılması yasaktır.Sorumluluk kullanıcıya aittir
  • VPN yapılacak bilgisayar ve mobil cihazlarda güncel antivirüs programı kullanılmalıdır
  • Ağ güvenliğini tehdit edici faaliyetlerde bulunmak yasaktır (DoS saldırısı, port-network taraması vb.)
  • Tek seferlik VPN bağlantı süresi 300 dakikadır
  • VPN bağlantısı client ve web proxy yöntemi ile sağlanmaktadır