İnternet

Rumeli Feneri Kampusü’nde 900 Mbps kapasiteli, video konferans ve standart Internet servislerinin (WWW, FTP, telnet, e-mail, VPN gibi) verildiği metro internet erişimi bulunmaktadır. Koç Üniversitesi kampüsleri toplam internet kapasitesi 1.3 Gbps bant genişliğinin üzerindedir.

4 ana fakülte binası, idari binaları, kütüphanesi, sağlık merkezi, öğrenci merkezi, 30 lojman binası ve 21 yurt binası gibi çok geniş bir alana sahip Koç Üniversitesi Rumeli Feneri Kampüsü, bu birimler arasında kesintisiz ve yüksek hızlı veri iletişim protokollerini üzerinde taşıyabilecek gigabit ethernet omurga üzerinde ve gerektiğinde genişlemeye izin verecek, kolay yönetilebilir, yaklaşık 8000 uca sahip, kalıcı ve  güçlü bir bilgi işlem altyapısıyla donatılmıştır.

Koç Üniversitesi kampuslerinde kullanılmakta olan data altyapı cihazları kullanıcıların her türlü kablolu ve kablosuz data trafiklerini yönetecek şekilde planlanmıştır. Bazı yerlerde IP telefon ve IP kamera trafiğini bu altyapı üzerinden geçmektedir.

Anahtarlama cihazları, KU data altyapısında temel iletişimi sağlayan cihazlardır. Fiziksel olarak 3 bölgeye ayrılmış olan Fener kampusunde kullanılan tüm anahtarlama cihazları yönetim kolaylığı, ölçeklenebilirlik ve yedeklilik sağlamasından dolayı yığın (stack) yapıda kullanılmışlardır.

Fener Kampüste; merkezde (MER) yedekli yapıda çalışan omurga cihazları, Fakülte, Lojman ve Yurt bölgelerinde dağıtım noktalarında ve kenar noktalarda (SER) gigabit portlu yığın yapıda anahtarlama cihazları kullanılmıştır.

Kampus genelinde kullanılan tüm anahtarlama cihazları 1 Gbps hızı desteklemektedir. KU kullanıcılarının hepsine 1 Gbps kablolu  bakır ağ bağlantısı sağlanmıştır. Anahtarlama cihazları 1 ila 10 Gbps arasında hızlarla dağıtım noktaları ve merkeze fiber bağlantıyla bağlanmışlardır. Merkezde (MER) omurga cihazları ve sunucu platformları arasında 10 Gbps fiber optik bağlantı bulunmaktadır.

Anahtarlama cihazları birçok güvenlik mekanizmasını da bünyesinde barındırmaktadır. Bunlardan en çok kullanılanlar: VLAN, port güvenliği, olay kayıtları, servis güvenliği, port yönlendirme, bazı servislere erişim denetimi ve güvenli yönetimdir.

Koç Üniversitesi topluluğundaki herkes; dizüstü & tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonları aracılığıyla kablosuz ağ bağlantısını kullanabilir. Kablosuz ağ bağlantısını kullanmak için sadece ağ kullanıcı adı ve şifresine ihtiyacınız vardır. Üniversite misafirleri de kablosuz ağ bağlantısını kullanabilir. Koç Üniversitesi kampusunde iki adet kablosuz ağ bağlantısı bulunmaktadır:

– Koç Üniversitesi üyelerinin kullanımı için kimlik doğrulamalı ve şifreli ağ bağlantısı sağlayan “KU” kablosuz ağı.
– Misafirlerin kullanımına açık şifresiz ve kısıtlı internet erişimi olan “Guest” kablosuz ağı.

Koç Universitesi “KU” kablosuz ağ bağlantısı WPA-2 şifreleme ve kimlik doğrulama yöntemi kullanılmaktadır. WPA2-kuruluş, her kullanıcıya farklı anahtarlar dağıtan 802.1x kimlik doğrulama sunucusuyla kullanılacak şekilde tasarlanmıştır. Bu sebepten yüksek güvenlik ve şifreleme sağlamaktadır. “KU” kablosuz ağ bağlantısı kablolu ağ bağlantılarıyla aynı politikalara sahiptir.

Koç Üniversitesi kullanıcıları Fener Kampüs’ün çeşitli yerlerine dağılmış yaklaşık 500 adet kablosuz ağ erişim noktası ile kolaylıkla ve yüksek hızlarda yerel ağa erişebilmektedirler. Diğer kampüsleri de eklediğimizde toplam 700 civarında merkezi yönetimli, 350 adedi 802.11ac bağlantısını destekleyen iç ve dış mekan erişim cihazı bulunmaktadır.