Dosya Yedekleme ve Depolama hizmeti merkezi dosya paylaşımına NCP protokolü üzerinden erişim sağlamaktadır. Erişim KU Ağı üzerinden sağlanmaktadır, ve kampüs dışından da KU VPN hizmeti sayesinde dosya paylaşımı mümkündür. Dosyalar üzerinde birlikte çalışmaya imkan sağlayan Dosya Yedekleme ve Depolama hizmeti, gruplar ve departmanlar için güvenli ve paylaşılabilir bir dosya depolama çözümü sunmaktadır.

Dosya Yedekleme ve Depolama hizmeti aynı zamanda araştırma projelerinde büyük boyutlu ve sık erişim gerektirmeyen veri setlerinin uzun vadeli olarak güvenli depolanması için kullanılabilir.

Özellikler ve Avantajlar

Güvenlik: İsimlendirilmiş dosya paylaşımlarına kimlik denetimli erişim sağlar.

Erişim: Verilere farklı işletim sistemi platformlarından erişilebilir.

Veri Bütünlüğü: Açma, kapatma, okuma, yazma ve arama gibi tüm tipik dosya işlemleri desteklenmektedir.

Fiziksel Güvenlik: Veriler güvenli kurumsal veri merkezindeki depolama platformlarında depolanmaktadır.

Güvenilirlik: Veriler yedekli donanımlarda depolanmaktadır.

Kurtarılabilirlik: Veriler günde bir kez yedeklenmektedir.

Dosyalara web, FTP veya Novell dosya istemcisi ile erişebilirsiniz.

Teknik destek almak için lütfen https://trackit.ku.edu.tr adresini ziyaret ediniz. Destek talepleri Hizmet Seviyesi Anlaşması aktarım talimatlarına göre tahsis edilmekte ve cevaplanmaktadır.

Google Drive üzerinden kurumsal verileriniz yedekleyebilir ve geri dönüş sağlayabilirsiniz. Cloud üzerinde yedeklenmesi sebebiyle, Cloud üzerinde silinen veri bir aylık süreden sonra tamamen silinir.

Koç Üniversitesinde kullanılan yedekleme altyapı araçları olarak disk yedekleme, manyetik kaset teknolojisi ve Cloud hizmeti verilmektedir. Sunucu yedekleri sistemin kapasite, yedekleme sıklığı, lisanslama, yedekleme zamanının hesaplanması ve saklama süreleri kriterleri değerlendirilerek, kurulum ve schedule yapılarak sisteme dahil edilir.

Veri kaybı durumunda, restore isteği kullanıcılar tarafından iş takip sistemine (it-trackit.ku.edu.tr) talep açılarak, takibi yapılmaktadır.

Üniversitede verilerin saklama süreleri, yedekleme kapasitesi gözönünde blundurularak belirlenen süreler ve ihtiyaçlar ölçüsünde saklama süreleri belirlenmiştir.Sunucularda belirlenmiş saklama süreleri; 1 aylık, 3 aylık ve 6 aylık olarak belirlenmiştir, kapasite arttırımına bağlı olarak saklama süreleri değişiklik gösterebilir.

Sunucular için Yedekleme Yöntemlerimiz

  • Tam Yedek
  • Adımlı Yedek
  • Fark Yedeği